четвъртък, 27 февруари 2014 г.

АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ, интервю с интериорен дизайнер

АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ, STUDIO DSD


АИДБ:     Здравей Алекс, вълнуващо ли е да си  гражданин на света, да попиваш и изучаваш чужди култури?

Алекс:     Да, за мен най-важното е да видиш това което гледаш. На повечето места, който съм посещавал и пребивавал, съм се опитвал да се чувствам местен, чрез хората, с който съм бил - местните. Посещавам много хотели и места за туристи, но никога не съм се чувствал един от тях, това е формулата да се излезе от тертипа на просто пътешественик, турист или посетител.


АИДБ:     Сподели с нас коя е дестинацията, която ти е повлияла най-много, в личен и в професионален план

Алекс:     Гърция – Миконос, това е мястото, на което живях в продължение на близо 18 години и продължавам да съм тясно свързан с острова. Свободата да си това, което си, без скрупули и предразсъдъци, да бъдеш приет от обществото - ми даде много в израстването и като личност, и като професионалист. Достъпът  до природата, такава каквато е, мисля че е вдъхновение за всеки...

Толуза – Франция, вдъхновение в студентските ми години - дух на неприязън и безкомпромисност към красивото, към наречието аристократичен – шик, това, което е стойностно, целта да оправдае средствата и емоциите, начина да синхронизирам старото с новото...


АИДБ:     Какво те накара да се върнеш, да живееш и работиш в България? 

Алекс:     Семейството, носталгията...
Възможностите - мисля, че в България има още много какво да се прави и постига, за да се достигнат определени Европейски стандарти в много области, в това число и социални. Мисля, че мога да бъда част от този път на израстване, в работен, морален – етичен аспект. Годините на прехода, колкото и банално, жалко да звучат - продължават. Опита и практиката ми показват, че в родината си мога да бъда полезен в много различни сфери и най-вече в дизайна, екстериорен и интериорен. За всяка личност в странство, настъпва момент за завръщане към родното. Извън родината съм чужденец, в родината, някак си, все още също... Опитвам се да се адаптирам към Балканския тип манталитет.


АИДБ:      През твоите очи кое е нещото, което отличава България от останалия свят

Алекс:     Единствено манталитета!


АИДБ:     Разкажи ни  за теб и DSD, твоите планове и перспективи.

Алекс:     Прибирайки се в България за постоянно, съвсем на скоро...натрупаният опит, знания, начин на работа, житейско отношение и професионални умения, са ключов фактор за адаптацията ми в родината. Направих съдружие с колега през 2011 година, за да мога да създам контакти на местно ниво, но различията ни, ми изиграха лоша шега и студиото се разпадна в зародиш. 

Основах дизайн студио DSD, Дизайн Стил Декор OOД и работя самостоятелно, активно от 2012 г. Завърших école nationale supérieure d'architecture de toulouse – extérieur & intérieur през 2007 година. Практикувах в Толуза, Берлин, Атина, Миконос и Мадрид. През 2011г. завърших Колеж Омега – Пловдив, вътрешна архитектура. Дебютна моя публикация на завършен интериор в България може да намерите в BRAVACASA – декември – януари 2014г. 

Към момента работя по няколко проекта: обществено заведение в Пловдив – Tea Room 32; частен апартамент в центъра на София 120 кв.м.; продуктов дизайн на маса; продуктов дизайн – Corner hairdresser -  Зелени Салони  - Trade mark for Christian Of Roma Group.



АИДБ:     Ти си член на Асоциацията от съвсем скоро, какви са твоите впечатления, защо би препоръчал на свои колеги да се присъединят?

Алекс:     Възхитен от идеята, от работата на съвсем млада асоциация, опита за подражание към Европейски начин на работа - “Съединението Прави Силата”.


АИДБ:     И като за финал, какво би посъветвал младите дизайнери, които са избрали да се развиват в България?

Алекс:     Започнете нещо ново, това е момента, нека да продължаваме да творим красиво и иновативно. Променете нещо, направете нещо различно, големи, дребни или малки неща. Важното е да се започне се от някъде. Вземете, или откраднете малко вдъхновение и го направете, това което се отчита е опита да твориш и създаваш.


Част от последните проекти на Александър Георгиев



















Няма коментари:

Публикуване на коментар